Nezaradené

História sviečok: Od mastných fakieľ po voňavé záchrany duše

Sviečky. Dnes romantický doplnok k večeri, relaxačný nástroj pri kúpeli alebo záchrana pri výpadku elektriny. Ale nebolo tomu vždy tak – kedysi boli sviečky high-tech osvetlením pre každého, kto si nechcel v noci rozbiť nos o roh stola.

Kedy vznikli prvé sviečky?

Prvé „sviečky“ sa objavili už okolo roku 3000 pred naším letopočtom – a nie, nepredávali sa v darčekových boxoch s difuzérom. Starí Egypťania si vyrábali jednoduché fakle z papyrusu, ktorý namáčali do živočíšneho tuku. Výsledok? Mastné, dymivé svetlo. Ale v tých časoch to bol luxus. Rímania o pár storočí neskôr priniesli niečo, čo už viac pripomínalo dnešné sviečky – pásiky plátna namáčané do roztaveného loja. Voňali? Ani trochu. Svietili? Ako – tak. Ale boli všade – od chrámov až po nočné
hliadky.

Výroba sviečok v stredoveku a neskôr

Sviečková evolúcia (bez knedlí)

V stredoveku sa sviečky začali vyrábať z včelieho vosku – a konečne niečo, čo nevoňalo ako nedeľný obed leva. Boli drahšie, takže si ich mohli dovoliť len bohatší. Chudobní si museli vystačiť s lojom a dobrým zrakom. Potom prišlo 18. a 19. storočie, kedy sa sviečky začali vyrábať vo veľkom. Objavili sa nové materiály ako stearín a neskôr parafín, ktorý sa získaval z ropy – konečne niečo, čo sa dalo vyrobiť lacno, vo veľkom a bez vedľajších efektov ako smrad po spálenej bravčovine.

Sviečky z veľrybieho tuku: Luxus z oceánu

S rozmachom veľrybárskeho priemyslu v 18. storočí prišla na scénu novinka – sviečky zo spermacetu, voskovitej látky získavanej z hlavy vorvaňa tuponosého. Tieto sviečky horeli jasnejšie, dlhšie a bez zápachu, čo z nich urobilo luxusný tovar pre tých, ktorí si to mohli dovoliť.

Keď vtáky nielen lietali, ale aj svietili

A teraz niečo, čo by si možno nečakal – v Škótsku a na Orknejských ostrovoch miestni obyvatelia využívali tukom bohaté vtáky, konkrétne búrkovníky, ako prirodzené sviečky. Stačilo im prestrčiť knôt cez telo vtáka a zapáliť. Síce to nebolo práve najvoňavejšie riešenie, ale v časoch núdze sa kreatívnym riešeniam medze nekládli.

Ako elektrina zmenila použitie sviečok

No a potom – bumEdison a jeho žiarovka. Zrazu sa už sviečky nepoužívali ako hlavný zdroj svetla. Nezanikli – len sa pretransformovali. Z praktického pomocníka sa stali dekoratívnym kúskom, zdrojom atmosféry a pohody.

Sviečky dnes: Viac než len svetlo

Dnes si môžeš vybrať sviečku podľa nálady, vône, farby alebo horoskopu (áno, existujú aj také). Sú zo sójového, kokosového vosku, včelieho, ručne liate, s dreveným knôtom, trblietkami či skrytým posolstvom. A zapálenie sviečky je niekedy väčší rituál než otváranie šampanského na Silvestra.

História sviečok je fascinujúca – od mastných fakieľ, cez luxusné veľrybie sviečky, až po kreatívne využitie vtákov ako svetelných zdrojov. Aj keď už dávno neslúžia len ako zdroj svetla, sviečky majú stále silu meniť atmosféru, emócie a pohodu.

V Atmoschka sa snažíme vytvárať sviečky, ktoré môžu dotvoriť vašu atmosféru podľa vašich emócií. Sviečky, resp. vône pridané v našich sviečkach a vonných voskoch sme vytvorili pre každodenné situácie, neduhy a emócie.

PONDELKUM HARDCORIS – vyškrtne za vás ťažký deň z kalendára, chaotické myšlienky premení na relax,

NERVUS DEPRESICO – dni plné napätia, vypätia, stresu a chaosu premení na mentálny výlet kamkoľvek, 

VIKENDULO TESIKUS – navodí po všetkých ťažkých dňoch príjemnú, energickú náladu,

SLADKULO SPINKULIS – obalí nervové vlákna do pohody, pripraví myseľ na sladký spánok,

GEBULUS BOLAVIS – „ochladí“ priestor a uvoľní napätie, studený zábal na hlavu,

NADCHULO TEPLOTKIS  – pouvoľňuje dýchacie cesty, uľaví pri plnom nose, alergikov pohladí „po líci“,

HREJIVUM DUCHNIS – zabalí do teplej deky, vytvorí príjemný, teplý pocit a vyčarí úsmev na tvári.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Leave the field below empty!